بخش های اداری و فنی کتابخانه

  بخش مجموعه سازی

مسئولیت این بخش، تهیه منابع اطلاعاتی برای كتابخانه است. اين بخش جهت به روزآوری کتب کتابخانه پس از نياز سنجی از كاربران، منابع اطلاعاتی مورد نياز را تهيه می نمايد. گروههای آموزشی و کاربران شامل دانشجويان و اعضای هئيت علمی می توانند كتابهای مورد نياز خود كه در كتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی سمنان وجود ندارد، را از طریق تکمیل فرم درخواست خرید که به صورت آنلاین در وب سایت کتابخانه وجود دارد، درخواست نماید.

بخش خدمات فنی وآماده سازی

سازمان دهی، طبقه بندی و فهرست نويسی كتابهای فارسی و لاتين، پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی به روش فهرستنویسی NLM دراين بخش انجام مي شود. کلیه منابع پس از فهرست نویسی به بخش آماده سازی ارسال شده و پس از نصب بارکد و برچسب عطف، به ترتیب رده در قفسه ها قرار می گیرند.   

بخش امانت كتاب

يكی از بخشهای كتابخانه مركزی، بخش امانت است. كتاب ها پس از فهرست نويسی، رده بندی و آماده سازی در قفسه قرار و در دسترس كاربران كتابخانه قرار می گيرند. دانشجويــان و اعضــــای هئيت علمی می توانند با ارائه یک قطعه عكس ۴*۳ و تكميل فرم عضويت، عضو كتابخانه های دانشگاه شده و بر اساس آئین نامه امانت از خدمات کتابخانه ها استفاده نمایند. نظام مخزن برای همه کاربران کتابخانه مرکزی بصورت "باز"اداره می شود .

 نرم افزار تحت وب کتابخانه مرکزی این امکان را برای کاربران فراهم آورده است تا با استفاده از امکانات کتابخانه شخصی خود در نرم افزار، نسبت به ارسال درخواست تمدید مدارک در دست امانت یا رزرو مدارک درخواستی به صورت آنلاین اقدام نمایند .

 بخش نشريات

 نشريات فارسی و لاتین، پس از دریافت و ورود اطلاعات آن ها در سیستم کتابخانه و آماده سازی  به صورت الفبايي، در قفسه نمايش مجلات قرار می گیرند.  ضمنا نشريات مربوط به سال های گذشته، ضمن دسته بندی در آرشيو مجلات نگهداري مي شوند. 

بخش اطلاع رساني

گردآوري و ارائه خدمات اطلاعات درزمينه هاي مختلف از عمده ترين وظايف اين بخش است. از جمله خدمات اصلي اين بخش ارائه مقالات علمي تمام متن و چكيده مقالات به كاربران دانشگاه است. علاوه بر این از طریق انجام خدمات تحویل مدرک، مقالاتی که دسترسی به آنها از طریق پایگاه های اطلاعاتی مشترک دانشگاه امکانپذیر نیست را برای متقاضیات تهیه می نماید.

ساير فعاليت هاي این بخش شامل   :

-       برگذاری كلاسهاي آموزشي  جهت آشنایی با خدمات کتابخانه ای  ويژه دانشجويان  جدیدالورود

-      برگزاري كارگاههاي آموزشي ويژه كتابداران

      -     تشكيل كارگاههاي آموزشي براي اعضاي هئيت علمي و ساير كاربران كتابخانه     

بخش اداری

این بخش کار هماهنگی مکاتبات مربوطه به کتابخانه با دیگر قسمت های دانشگاه و خارج از دانشگاه را بر عهده دارد.

بخش رایانه

این بخش علاوه بر ارائه خدمات اینترنتی از طریق دسترسی با شبکه وایرلس، امکان استفاده از کامپیوتر را در دو سایت خواهران و برادران فراهم کرده است. همچنین به واسطه شبکه ای شدن سیستم های کامپیوتری و سایت ها، امکان پرینت صفحات (E- Printin   مورد نیاز کاربران، از طریق اتصال به سیستمهای واحد چاپ و تکثیر دانشگاه وجود دارد. این بخش  مسئول ارائه خدمات کامپیوتری به کلیه کاربران می باشد که این خدمات را از طریق وجود سیستم های کامپیوتری در سایت های کتابخانه مرکزی و نیز سیستم وایرلس (Wireless)  فراهم می آورد. همچنین این بخش مسئولیت پشتیبانی نرم افزاری سیستم های کامپیوتری کتابخانه مرکزی را به عهده دارد.