آشنایی با پایگاه اطلاعاتی ClinicalKey 

در حال حاضر به این پایگاه دسترسی نداریم.

clinicalkey از محصولات انتشارات بزرگ Elsevier  است که تنها یک موتور جستجوی بالینی معمولی و متداول نیست بلکه یک موتور جستجوی بالینی هوشمند و یک پایگاه اطلاعاتی شامل کتاب، مجلات، تصویر،مولتی مدیا، اطلاعات دارویی و .. می باشد که جهت پاسخگویی به 3 نیاز کلیدی پزشکان در آپریل 2012 به شکل ویژه ای طراحی شده است :

  -  جامعیت : clinicalkey ‌ سوالات شما را از طریق بزرگترین مجموعه منابع پزشکی منتشرشده در همه حوزه های تخصصی پزشکی و جراحی پاسخ می دهد.همچنین در برگیرنده همه چکیده های medline است .

   - مورد اعتماد:دارای محتوا و جوهره معتبر و قابل اطمینان در حوزه پزشکی و جراحی

   - سرعت در پاسخگویی: محتوای هوشمند ،clinicalkey  را قادر می سازد تا مرتبط ترین پاسخ ها را در سریع ترین زمان ممکن ارائه کند.

 

EMMeT (Elsevier Merged Medical Taxonomy)

سرعت در پاسخگویی این پایگاه از رده بندی پزشکی تخصصی Elsevier نشأت می گیرد(EMMeT ) زیرا هر پاراگراف از متون و محتوای مندرج در clinicalkey با این رده بندی  دارای tag شده و مشخص می شود تا محتوای سنتی و متداول را به محتوای هوشمند تبدیل نماید؛ با استفاده از این رده بندی پاسخ ها در مرتبط ترین موضوعات و با سرعت بالایی به کاربر ارائه می شود.

محتوای هوشمند و سامانه طبقه بندی خاص این پایگاه به طور مداوم بازبینی، کنترل و روزآمد می شود.

 

محتوا و منابع clinicalkey

محتوای clinicalkey از منابع آنلاین و گسترده پزشکی Elsevier فراهم می شود و قابلیت دسترسی یکجا به انواع متون و محتوای تخصصی حوزه های پزشکی و جراحی را برای کاربران امکانپذیر می سازد.

       - مجموعه مجلات موجود در این پایگاه بیش از 600 عنوان می باشد که در برگیرنده بیش از 2 میلیون مقاله است . مجلاتی چون Journal of the American College of Cardiology و  The Lancetاز جمله آن ها می باشند.

       - ClinicalKey همچنین بیش از 25 میلیون چکیده MEDLINE را شامل می شود که هر روز توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرند.

      - این پایگاه اطلاعات بیش از 2000 بیماری در قالب  topic page شامل ریسک فاکتورها ، تظاهرات بالینی، درمان ها و .. را ارائه می کند.

      - شماره های جدید مجلات ویراست های جدید کتاب ها به محض انتشار در این پایگاه قابل دسترس هستند. کتاب های این پایگاه تا زمان انتشار ویرایش جدید در clinicalkey باقی مانده و قابل دسترس می باشد.

        - اطلاعات دارویی را شرکتGold Standard فراهم و به صورت روزانه روزآمد می کند.

      -  First Consult  که مجموعه ای EBM و از طریق پایگاه clinicalkey قابل دسترس است همه متون مبتنی بر شواهد خود را بر مبنای سیستم درجه بندی ارزیابی می کند. منبع اصلی متون مبتنی بر شواهد  First Consult مجموعه  Cochrane می باشد.

      - منابع اصلی راهنمای آموزش به بیمار عبارتنداز Elsevier Gold Standard, the American Academy of Family Physicians, Ferris  ,ExitCare.

  این پایگاه شامل:

 

     مجلات پزشکی و جراحی Elsevier 

     -  کتب مرجع پزشکی و جراحی Elsevier 

     مجلات پزشکی و جراحی سری clinics of North America

    -  تک نگاشت های بالینی First Consult

     -  محتوای Procedures Consult و فیلم های ویدئویی مرتبط و وابسته

     -  تک نگاشت های دارویی و داروشناسی بالینی از شرکت  Gold Standard

     - فیلم های ویدئویی پزشکی و جراحی Elsevier (بیش از 13000 فیلم)

     - میلیون ها تصویر پزشکی و جراحی

     - بیش از 5000 راهنمای عملی (Practice Guidelines)

     - راهنمای آموزش به بیمار به 2 زبان اسپانیایی و انگلیسی ( patient education handouts) (بیش از 15000 ) به زبان های مختلف

 

  نکات جستجو

     با وارد کردن کلمه یا عبارت مورد نظر قبل از شروع جستجو، clinicalkey اطلاعات موجود را در ستون های پیشنهادات،کتاب ها و مجلات و نویسنده ارائه می کند. این عملکرد مربوط به سیستم رده بندی خاص این پایگاه است که برای کاربر امکان جستجوی دقیق تر را فراهم می کند.

     در صورت درج کلمه یا اصطلاحی خاص مانند نام یک بیماری ،ابتدا درtopic page اطلاعات کامل آن بیماری شامل , Definition,Etiology , Diagnosis  Differential Diagnosis , IMAGING STUDIES, , Treatment از منابع معتبر همچون ferri s clinical advisor ارائه می شودکه دربرگیرنده لینک هایی به نتایج آخرین تشخیص ها ،درمان ها و .. نیز هست . همچنین لینک مربوط به مشاهده همه نتایج نیز در این صفحه تعبیه شده است.

     - در صورتی که املای کلمه اشتباه درج شود ، املای صحیح را جهت انتخاب کاربر ارائه می کند.

    - اختصارات معمول و رایج قابل شناسایی و جستجو در clinicalkey هستند.

     فیلترهای اعمال شده در این پایگاه عبارتنداز: specialty, source type, study type , date. برای انتخاب بیش از یک گزینه در هر فیلتر از کلید Ctrl +کلیک موس اسفاده نمایید.

     با کلیک بر روی عنوان مقاله چکیده آن در همان صفحه باز خواهدشد. امکان دانلود  شکل pdf  مقاله در صفحه چکیده و نیز در صفحه نتایج  وجود دارد.

     امکان دانلود فصل های غالب کتاب ها با عضویت در این پایگاه وجود دارد.

     امکان جستجو و تورق الفبایی و موضوعی منابع مختلف در این پایگاه وجود دارد.

 

امکان تهیه اسلایدهای ppt از تصاویر این پایگاه وجود دارد.تصاویر را می توان در سایز کامل و نیز داخل منبع اصلی آن مشاهده نمود. امکان dragged and dropped  تصاویر نیز در clinicalkey‌ تعبیه شده است.

 

     ویدئوهای موجود در این پایگاه امکان مشاهده و ذخیره (درصورت عضویت) را دارند اما قابلیت دانلود فیلم ها وجود ندارد.

 

     همه مرورگرهای اصلی این پایگاه را پشتیبانی می کنند از جمله:   Chrome (Desktop, iOS 7+, Android) Internet Explorer 8+ Firefox Safari (Desktop for Mac & App for iOS 7+)


با عضویت در این پایگاه با آدرس ایمیل دانشگاهی در محیط IP دانشگاه می توان از امکانات این پایگاه در خارج از محیط IP‌ هم استفاده کرد.

 

https://www.clinicalkey.com