کتابخانه مرکزی

تاریخچه و سال تاسیس:

در بدو تاسیس و راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان در سال 1368، کتابخانه مرکزی به عنوان کتابخانه دانشکده پزشکی در پردیس اولیه دانشگاه واقع در بلوار بسیج شهرستان سمنان شروع به فعالیت نمود که پس از احداث مجتمع جدید آموزشی دانشگاه در سال 1376، واقع در کیلومتر 5 جاده دامغان و حضور سه دانشکده پزشکی، پرستاری و مامایی و توانبخشی در این مجتمع،  از تجمیع کتب کتابخانه های دانشکده های پزشکی و پرستاری و مامایی، به عنوان کتابخانه مرکزی به فعالیت خود ادامه می دهد.

اهداف و ماموریت:

  1- تقویت آموزش، پژوهش وفعالیتهای پژوهشی دانشگاه وحمایت ازتلاشهای دانشگاه در جهت ارتقای سلامت ، از طریق تهیه، توسعه و تسهیل دسترسی  به منابع و اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه و مدیریت بهره برداری از این منابع

2-      تعیین و اتخاذ سیاست های کلی کتابخانه ای برای کتابخانه مرکزی و کتابخانه های تابعه

3-      شناخت نیازهای اطلاعاتی کاربران کتابخانه با توجه به برنامه ها و رشته های آموزشی دانشگاه

4-      سفارش و خرید منابع اطلاعاتی اعم از کتاب های فارسی و لاتین، منابع الکترونیک در زمینه های فعالیت آموزشی دانشگاه و ارتقای سطح کمی و کیفی آن در جهت پاسخ گویی هر چه بیشتر به نیاز مراجعان

5-      گردآوری پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی مصوب در دانشگاه و بارگذاری آن ها در نرم افزار آذرسا

6-      فراهم آوردن امکانات و تسهیلات فیزیکی کافی و مناسب برای استفاده از منابع در داخل کتابخانه

7-      امانت منابع اطلاعاتی شامل کتاب، نشریه و سی دی به اعضاء

8-      کامپیوتری کردن خدمات کتابخانه ای به منظور تسهیل در دسترسی به منابع کتابخانه

9-      ارایه خدمات بهنگام، دقیق وکامل از طریق همکاران کتابدار به تمام مراجعان

10-  تهیه راهنما و بروشورهایی به منظور آگاه کردن اساتید و دانشجویان از منابع و خدمات کتابخانه

11-  نظارت بر امور کتابخانه ای  کتابخانه های تابعه دانشگاه

12-  نظارت، کنترل و پشتیبانی از نرم‌افزار کتابخانه به منظور ارائه خدمات کتابخانه به صورت الکترونیکی

13-  فهرستنویسی، رده بندی و آماده سازی مجموعه کتابهای فارسی و لاتین موجود در کتابخانه

14-  روزآمدسازی  پایگاههای اطلاعاتی کتب، مجلات، پایان نامه ها و سی دی های موجود در کتابخانه در نرم افزار کتابخانه

15-  دسترس پذیر نمودن پایگاههای اطلاعاتی و نشریات الکترونیکی معتبرآنلاین که از طریق کنسرسیوم وزارت بهداشت در اختیار دانشگاه  قرار دارد.

16-  برگزاری مستمر کارگاههای آموزشی اطلاع یابی و آشنایی با منابع الکترونیک برای اعضای هیات علمی و دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه

17-  تهیه مقالات و منابع کمیاب موردنیاز اعضاء هیأت علمی و دانشجویان از طریق خدمات تحویل مدرک

18-  انجام آموزش و راهنمایی های لازم جهت جستجوی اطلاعات و بهره گیری هر چه بهتر از منابع

19-  ارائه خدمات اطلاع‌رسانی و پاسخگویی به سؤالات پژوهشگران در زمینه‌های موردنیاز

20-  ایجاد، اصلاح و ارتقاء آیین نامه لازم در ارتباط با خدمات و فعالیت های کتابخانه های تابعه دانشگاه

21-  تهیه محتوا و روزآمد سازی وب سایت کتابخانه مرکزی دانشگاه

22-  بکارگیری شیوه های نوین کتابداری و اطلاع رسانی و تکنولوژی های پیشرفته اطلاعاتی در جهت استفاده بهینه از نیروی انسانی، منابع و امکانات به منظور اشاعه سریعتر اطلاعات، افزایش دسترسی به آن

23-  آموزش و بکارگیری نیروهای ماهر و متخصص و تلاش برای رشد و ارتقای سطح علمی آنان

24-  گردآوری و تجزیه و تحلیل آمار فعالیت های کتابخانه و گزارش آن به مقام مافوق

25-  همکاری و تعامل سازنده با کتابخانه های تابعه و کتابخانه های سایر دانشگاه های سطح استان

26-  بررسی و ارزیابی وضعیت موجود کتابخانه ها و خدمات کتابخانه ای از نظر کمی و کیفی

27-  انبار گردانی و وجین دوره ای و به روز نمودن کتابهای موجود در کتابخانه های دانشگاه

 

فضای فیزیکی:

ساختمان کتابخانه مرکزی با مساحت 2034 متر مربع شامل سالن مطالعه(595مترمربع)، مخزن کتاب، بخش کتب مرجع و پایان نامه(132مترمربع) ، سایت های اینترنت خواهران و برادران(106مترمربع)، اتاق سمینار(40مترمربع) و اتاق های اداری(59مترمربع) بوده و با 6461 عنوان کتاب فارسی و 4450 عنوان کتاب لاتین و با بیش از 20060 نسخه کتاب فارسی و بیش از 7678 نسخه کتاب لاتین در زمینه های علوم پایه و بالینی پزشکی، 2620 عنوان پایان نامه، 517 طرح تحقیقاتی، بیش از 623 منبع دیداری- شنیداری لاتین و فارسی مشغول به فعالیت و ارائه خدمات کتابخانه ای به اساتید، دانشجویان و کارکنان می باشد. به واسطه کنسرسیوم وزارت بهداشت که امکان دسترسی به منابع Online  پزشکی را فراهم می آورد،تعداد مجلات لاتین خارجی خریداری شده در سال های اخیر به مرور کاهش یافته و در حال حاضر مجله لاتین به صورت چاپی خریداری نمی گردد و نیاز محققین دانشگاه به مقالات لاتین از طریق پایگاههای اطلاعاتی مشترک دانشگاه و یا سرویس خدمات تحویل مدرک (Document Delivery) تامین می شود.

وجود 2 سایت کامپیوتر (سایت خواهران، سایت برادران) واقع در کتابخانه جمعا با 20 دستگاه کامپیوتر امکان دسترسی به اینترنت، منابع الکترونیک (کتب ومجلات الکترونیک) را برای اعضای کتابخانه فراهم نموده است. علاوه بر این کتابخانه مجهز به سیستم  Wirelessبوده که امکان دسترسی به اینترنت را در فضای کتابخانه برای کلیه اعضایی که دارای کامپیوترهای شخصی می باشند، فراهم می آورد. همچنین کتابخانه دارای یک اتاق سمینار جهت دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.

اعضای فعال کتابخانه 3395 نفر شامل اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه است. این کتابخانه دارای سالن مطالعه با تعداد 290 صندلی (سالن مطالعه،سایت های کامپیوتر و...) جهت استفاده کاربران می باشد.

نرم افزار کتابخانه:

در سال 1379 به منظور ارائه راهکارهای نوین سازماندهی اطلاعات، نسخهDos نرم افزار کتابخانه ای پارس آذرخش خریداری و راه اندازی شد. پس از آن در سال 1384 نسخه ویندوز نرم افزار پارس آذرخش همراه با جستجوگر افق و در سال 1392 سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش جهت یکپارچه سازی خدمات ارائه شده در کتابخانه های دانشگاه خریداری و در سال 1398به نسخه 5 نرم افزار آذرسا ارتقاء داده شد.

این سیستم شبکه به هم پیوسته ای از کتابخانه های دانشگاه را بوجود آورده که علاوه بر قابلیت هایی مانند جستجوی همزمان در اطلاعات کتابشناختی تمامی کتابخانه های دانشگاه، امکان ایزو گرفتن آنلاین و انتقال اطلاعات جهت فهرست نویسی یکدست و منسجم، خدمات دیگری چون ثبت نام، جستجو، رزرو و تمدید آنلاین کتاب، ارسال درخواست خرید کتاب و سایر منابع اطلاعاتی و داشتن کتابخانه شخصی، امکان پرسش و پاسخ، بارگذاری متن، عکس، فیلم و کلیه منابع دیجیتالی را ارائه میدهد.

به دنبال راه اندازی و نصب نرم افزار تحت وب آذرسا و به منظور ایجاد زیر ساخت امانت خودکار و جهت تسریع در امر خدمات کتابخانه ای به دانشجویان ،کارت کتابخانه آن ها با کارت دانشجویی ادغام شده و دانشجویان عضو تنها با ارائه کارت دانشجویی هوشمند خود می توانند از کلیه خدمات ارائه شده در تمامی کتابخانه های دانشگاه استفاده نمایند.

از دیگر خدماتی که در کتابخانه ارائه می گردد، برگزاری کارگاه های آموزشی نحوه جستجو در پایگاه های اطلاعاتی پزشکی و استفاده از نرم افزارهای رفرنس نویسی به اساتید، دانشجویان و کارکنان می باشد. این کارگاه ها در سالن آموزش منابع الکترونیک (سایت خواهران) که شامل 12سیستم کامپیوتر و ویدئوپروژکتور می باشد برگزار می شود. به دلیل تجهیز این سالن به سیستم  Wireless و وجود میز و صندلی مجزا، شرکت کنندگان در کارگاه می توانند از لپ تاپ شخصی خود نیز جهت شرکت در کارگاه ها استفاده نمایند.

نوع مخزن کتابخانه:

رده بندی کتب بر اساس رده بندی پزشکی  National Library of Medicine (NLM) بوده و سیستم کتابخانه به صورت مخزن باز اداره می شود.

 

 شماره شابکا کتابخانه (شناسگر استاندارد بین المللی کتابخانه ها ثبت شده در مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور) 201720005 IR می باشد.

کتابخانه مرکزی وظیفه روزآمد سازی و ارائه خدمات پشتیبانی سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش برای کلیه کتابخانه های دانشگاه، تنظیم آیین نامه ها، پیگیری سفارشات، انجام خدمات تحویل مدرک (Document Delivery Services) را بر عهده دارد.

 

مشاوره اطلاعاتی (STATION جستجوی بر خط): در کتابخانه مرکزی دانشگاه به روش های مختلف حضوری، تلفنی، از طریق ارسال درخواست به ایمیل کتابخانه و نیز به صورت آنلاین انجام می شود.

مشاوره اطلاعاتی آنلاین

 

ساعت کار کتابخانه (بخش مخزن و امانت):  6 صبح لغایت 17

ساعت کار سایت های کامپیوتر کتابخانه: 6 لغایت 18

 

همکاران کتابخانه

نیروی انسانی با تخصص کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی: 3 نفر

نیروی انسانی غیر کتابدار: 2 نفر

تعداد کل کارکنان کتابخانه: 5 نفر

پرسش از کتابدار

پست الکترونیک: library@semums.ac.ir

آدرس: سمنان، کیلومتر 5 جاده دامغان، مجتمع آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، کتابخانه مرکزی

شماره تلفن: 33654185-023

 

تازه های کتاب

 

 

 

 

جستجو در منابع این کتابخانه

 

آخرین بروز رسانی: 15 اسفند 1402